Choose Language
gb nl

Ineens drong het tot me door, ofwel ik kreeg het opnieuw door: de woorden of het concept – de Fertiliteitsdoula.

Jaren geleden, toen ik begon met mijn bedrijf Birth Wish stond het al op mijn to-do-lijstje: Schrijf een blog over het belang van doula ondersteuning voor vrouwen die zwanger zijn geworden na een fertiliteitsbehandeling.

Als ervaringsdeskundige had ik zelf niet alleen gerichte psychologische ondersteuning gemist tijdens het fertiliteitstraject, maar wist ook:

  • hoe kwetsbaar het begin van de zwangerschap voelt met een geschiedenis van eerdere mislukte zwangerschapspogingen en miskramen,
  • hoe je het beste wilt voor je baby na zo lang ernaar te verlangen en
  • hoe hard je een stevige vertrouwen in je lichaam nodig hebt tijdens de zwangerschap, bevalling en kraamperiode.

Die blog kwam er uiteindelijk niet van en ik zag het bereik mijn doulapraktijk breder dan alleen gericht op stellen met een fertiliteitsgeschiedenis. Zo hebben mijn diensteilanden van fertiliteitscoaching en geboortedoula een eigen leven geleid.

Maar eigenlijk was de geboortewens van Birth Wish juist vrouwen te ondersteunen vanaf hun fertiliteitstraject tot en met postpartum, om hen bij te staan in deze bijzondere reis, van kinderwens tot moederschap. Een tijd van transitie en groei voor de vrouw, zoals deze prachtige beelden van Lisanne in mijn praktijkruimte weergeven:

 

Birth Wish bij Lisanne (@liefste.pennen)

 

Over groeien gesproken: het is inmiddels bijna 10 jaar geleden dat ik ben begonnen met mijn pad als fertiliteitscoach, doula en geboortefotograaf. Voor mij was het altijd logisch dat ik dit allemaal aan het aanbieden was. Dit is de continuïteit en vertrouwensbasis die ik wil bouwen en ervaren met mijn cliënten. Wat voor mij glashelder was, was alleen misschien niet zo voor de hand liggend: Hoe kun je tegelijkertijd fertiliteitscoach, doula én geboortefotograaf zijn?

Nu is de tijd rijp en ik ben klaar om expliciet uit te leggen hoe, wat en waarom ik doe wat ik doe:

  1. Als jouw fertiliteitscoach ondersteun ik je tijdens je fertiliteitstraject. Terwijl ik dit doe, ik heb ook altijd het einde van de tunnel in het oog. Ik zie jou als zwangere vrouw die haar kinderwens heeft vervuld. Als ervaringsdeskundige ben ik in staat om jou te ondersteunen zowel tijdens je zware traject, als tijdens de prille zwangerschap met onzekerheden. Ik ben er om jou te helpen ontspannen en om de dankbaarheid en de vreugde te ervaren, in plaats van je 9 maanden lang zorgen te maken.
  2. Ik zie onze reis samen als een continuüm. Wij bouwen aan het vertrouwen in je lichaam en de verbinding met je baby, al vóór de conceptie. Zwanger worden met fertiliteitsbehandelingen stelt je immers in staat om bewust zwanger te worden en een sterke band met je baby te bouwen vanaf het alle vroegste begin. Ik ben er om jou de juiste tools aan te reiken waarmee je deze band kan laten ontstaan, in plaats van je alleen maar op de kille medische procedures te focussen.
  3. Als je kinderwens eindelijk uitkomt, wil je ook een fijne bevalling beleven. Als je doula ben ik aan je zijde, om je te helpen voorbereiden op je bevalling, je hand vast te houden en naast je te staan ​​tijdens deze lang gekoesterde dag – de geboorte van je baby.
  4. En als je zo lang hebt gewacht om je baby in je armen te slaan, vermoed ik dat je ook je mooie zwangere buik en de geboorte van je kind vastgelegd wilt hebben. Daar komt mijn camera en mijn fotografie van pas.

Kortom, ik wil er voor je zijn vanaf het begin tot het eind.

Waarom een Fertiliteitsdoula?

Over Doula zijn

En nu heb ik nog steeds niet uitgelegd waarom ik nu voor de titel 'Fertiliteitsdoula' kies.

Terug naar het begin en naar het groeiproces.

Nu leven we in een maatschappij waar specialisatie belangrijk is. Ik heb trainingen gevolgd voor counseling, doula en fotografie. Elk vak heeft uiteraard zijn eigen focus en omgangsvormen.

Over de jaren heen ben ik steeds meer achter gekomen dat ik vooral en bovenal een doula ben en dat alles mooi samensmelt in hoe een doula te werk gaat:

  • intuïtief
  • aanwezig in het hier & nu
  • volledig gericht op de wensen van de cliënt
  • met volle & holistische aandacht naar alle fysieke, praktische, mentale, emotionele en spirituele aspecten van het proces.

Doula zijn dekt eigenlijk het beste wat ik het allerliefst doe.

Ja, ik ben een doula, in hart en nieren.

Voor mij persoonlijk is het doula-en meer dan alleen werk. Het is een manier van zijn. Eens een doula, altijd een doula. De allereerste dag dat ik in mijn doulatraining stapte, veranderde mijn leven voor altijd. Het heeft zoveel deuren geopend naar wijsheid, kennis en lichaamsbewustzijn; het heeft mij geleerd om gewoon volledig aanwezig te zijn in mijn lichaam en ook volledig aanwezig te zijn voor anderen.

De keuze om doula te worden was de eye-opener, het ontwaken van het vrouwelijke in mij. De transitie was in mijn geval radicaal – van de wereld van het academisch onderzoek – werken met en vanuit de hersenen – naar het zorgen voor mensen, voelen, vasthouden, aanraken en werken met mijn hart en handen. En die transformatie kan ik en wil ik niet meer terugdraaien.

Ik blijf me erin verdiepen. Ik wil de liefdevolle aandacht van een doula, met aroma’s, massages, rituelen, knuffels, tranen, lachen niet alleen bij geboortecoaching maar bij fertiliteitscoaching horen.

Ik zorg dat je er niet alleen voor staat, vanaf je kinderwens tot de geboorte. Ik ben er voor je, wanneer je me nodig heb, vanaf het begin tot het eind van je reis: één vertrouwd gezicht, voor jou, voor jouw wensen, vanaf je kinderwens tot je geboortewensen.

Waarom heb ik 10 jaar gewacht met de titel Fertiliteitsdoula? Waarom nu pas de Fertiliteitsdoula?

Als afsluiter wil ik even een bekentenis doen, een bekentenis over waarom ik zo lang tegen het gebruik van ‘Fertiliteitsdoula’ aanhikte.

Immers was ik net zo trots om doula te zijn 10 jaar geleden als nu, dus daar hikte ik zeker niet tegenaan!

Het concept van Fertiliteitsdoula is in Nederland nog niet echt bekend, maar nu besef ik dat ik blij ben om te kunnen pionieren op dit gebied. Het concept vangt niet het feit dat ik ook een geboortedoula ben, terwijl mijn wens is om ook met je samen te werken als je zwanger raakt tot en met de geboorte van je baby. Het is ook niet zo dat ik kan garanderen dat al mijn cliënten zwanger worden (ook al geloof ik dat iedereen zijn kinderwens kan vervullen - en de meesten doen dat ook!).

Nu kies ik dan toch voor de titel FertiliteitsDoula:

  • omdat ik observeer dat veel meer vrouwen op moeite hebben om zwanger te raken
  • omdat ik overtuigd ben dat doula ondersteuning de ideale, holistische ondersteuning aanbiedt tijdens een fertiliteitstraject (met of zonder IVF)
  • omdat fertiliteitsbehandelingen lichamelijk en geestelijk traumatisch kunnen zijn waarvan de effecten langdurig kunnen zijn en zich later manifesteren
  • omdat ik merk dat vrouwen die uiteindelijke zwanger worden na een fertiliteitsbehandeling maandenlang in angst doorbrengen en soms niet voldoende gericht zijn op de bevalling en postpartum.

Voor deze hoofdredenen (en meer!) kies ik nu voor de titel Fertiliteitsdoula. Dit is mijn levensmissie en ik wil meer dan ooit:

meer vrouwen bereiken,

meer vrouwen langdurig en continu ondersteunen,

meer vrouwen helpen hun wensen vervullen.

Birth Wish heeft niet voor niets een vallende ster als logo!

Ik ging je voor – ik heb mijn kinderwens (helemaal volgens de bijgeloof) 2 keer onder een vallende ster gedaan en het is 2 keer uitgekomen.

Nu is het jouw beurt!

Laten we samenwerken - van kinderwens tot de geboorte. Ik ben er als je doula om tijdens deze magische reis te ondersteunen.

Birth Wish logo

Share This Article

Previous Article

April 22, 2024 • 3:26PM

Next Article

January 14, 2025 • 10:52AM

Topics

From Our Blog